majaw12

informatyka 3

Koty

Brytyjski Długowłosy

Kot brytyjski długowłosy – opis rasy

Kot brytyjski długowłosy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kotów na świecie. Jego cechą charakterystyczną, podobnie jak jego krótkowłosego kuzyna, są miękkie futerko i krągły kształt ciała. Mimo tego, że najbardziej popularny jest piękny, szary kot niebieski, każdy brytyjski długowłosy również wygląda wspaniale, dumne i elegancko. Jego długa sierść kiedyś była uważana za wadę! Dziś na szczęście jest pożądaną cechą, która sprawia, że jego wygląd jest iście królewski i bajeczny. Jest to bardzo dostojny i spokojny kot, który nie bez powodu zawładnął sercem tysięcy osób na całym świecie!

 

 

Kot brytyjski długowłosy – charakter 

Brytyjczyki są znane ze swojego łagodnego usposobienia i delikatności. Lubią się przytulać i uwielbiają czułości. Są co prawda mało aktywne, przez co mają skłonności do nadwagi, ale wystarczy aktywizować kota codziennie do zabawy, by nie dopuścić do przekroczenia dopuszczalnego bmi. 

Jego ciężka budowa ciała i bardzo gęsta sierść sprawiają, że jest ceniony na całym świecie. Uwielbia wypoczywać i można spokojnie powiedzieć, że jest kotem typowo „kanapowym”. Będzie bardzo szczęśliwy w czterech ścianach, szczególnie, kiedy jego otoczenie jest urozmaicone. Pamiętajcie, żeby niezależnie od rasy kota, dostosować do niego wasz dom. To znaczy, że powinniście zaopatrzyć się w drapaki, półki dla kotów i drabinki, a następnie rozmieścić je tak, by kot mógł spokojnie przejść przez cały pokój nie dotykając ziemi. 

Jego największą słabością jest właśnie jedzenie. Brytyjczyki słyną z zamiłowania do objadania się. Tak jak wspomnę nieco niżej, dobrym rozwiązaniem będzie na pewno zaopatrzenie się w interaktywną miskę, dzięki której nie tylko wymęczycie kota psychicznie, ale też sprawicie, że będzie wolniej jadł i szybciej się naje. 

Jeśli chodzi o kontakty z innymi kotami i zwierzętami w ogóle, jest to naprawdę pokojowo nastawiona rasa. Raczej bez problemu dogaduje się z innymi kotami, choć oczywiście trzeba przeprowadzić socjalizacje z izolacją w przypadku wprowadzenia nowego zwierzęcia (szczególnie kota) do mieszkania. W innym wypadku konflikty gwarantowane! Warto zasięgnąć porady behawiorysty przed dokoceniem, ponieważ może się nawet okazać, że wasze mieszkanie jest za małe na przyjęcie kolejnego kota, przez co mruczki mogą się po prostu mnie dogadać.